.mini relacja - wykład Michała Hellera. | .mini coverage - Michał Heller's lecture.
w dniu dzisiejszym na eksterytorialnych nieruchomościach uniwersytetu śląskiego miał miejsce zapowiadany i oczekiwany otwarty wykład ks. profesora Michała Hellera pt. “od wielkiego wybuchu do gułagu. jak usprawiedliwić historię wszechświata?”. ze względu na fakt, że z prof. Hellerem (określanym jednym tchem jako kosmolog, filozof i teolog) bardzo mi po myśli, zaopatrzywszy się w niezbędny urlop ruszyłem z ciekawością do katowic na owo wydarzenie, które – notabene – było również preludium do jutrzejszego nadania przez uś profesorowi tytułu honoris causa.
władze uczelni były wyraźnie przejęte zarówno wydarzeniem, jak i rangą swojego gościa; słuchacze najwyraźniej również, ponieważ już na wejście zgotowali mu standing ovation.
na wypełnionej po brzegi – co krzepiące – auli wydziału nauk społecznych na oko było jakieś 500 osób, głównie ludzi młodych. wszystkie miejsca były zajęte włącznie z podłogą na schodach.
aula, jak to aula na przeciętnej publicznej uczelni wyższej z tradycjami – niezbyt piękna, niezbyt nowoczesna. ale przyznać trzeba – co uniwersytet to uniwersytet – proszę zauważyć, że tu nawet swojski, studencki koloryt lokalny odbywa się na poziomie meta.
sam wykład generalnie unikał teologii i oczywiście był w swoich założeniach dostosowany do odbiorcy nieszczególnie zagłębionego w meandry filozofii i fizyki. Heller nie koncentrował się w nim ani na niuansach teorii powstania wszechświata, ani na typologii zła, ani na teorii kwantowej – raczej był to przekrojowy (acz oczywiście interesujący) ciąg myślowy dotyczący powiązania początku wszechświata z interpretacją jego teraźniejszej istoty oraz miejscem w nim sensu, racjonalności, dobra i zła. taki dobór zagadnień oczywiście podyktowany był niejednorodnym i niemożliwym do zdefiniowania wcześniej odbiorcą – a w takich przypadkach nie ma co liczyć na pogłębione analizy detali konkretnych teorii.
z punktu widzenia osoby obeznanej z pracą twórczą Profesora najciekawszymi aspektami były więc możliwość zarówno obserwacji odbioru jego osoby i poglądów przez słuchaczy (generalnie – entuzjastyczne), jak i zobaczenie go na żywo oraz uzupełnienie biblioteczki (z rabatem oraz autografem), z czego skrzętnie skorzystałem.
mikrorecenzja nowego tytułu oczywiście w swoim czasie, a niezależnie od tego – do zapoznania się z pracami Profesora zachęcam, bo wzbogacają.
jeżeli chodzi o merytorykę samego wykładu, polecam świetne resume dokonane przez Adama Adamczyka na jego przeinteresującej stronie kwantowo.pl (odwiedzam nałogowo):
http://www.kwantowo.pl/2015/03/12/z-wykladu-hellera-jak-usprawiedliwic-historie-wszechswiata/
english version soon.