.home.

.visual portfolio.

.piotr.borys.sikora.

.rss.

.archive.

.like f.

.mini relacja - wykład Michała Hellera. | .mini coverage - Michał Heller's lecture.

w dniu dzisiejszym na eksterytorialnych nieruchomościach uniwersytetu śląskiego miał miejsce zapowiadany i oczekiwany otwarty wykład ks. profesora Michała Hellera pt. “od wielkiego wybuchu do gułagu. jak usprawiedliwić historię wszechświata?”. ze względu na fakt, że z prof. Hellerem (określanym jednym tchem jako kosmolog, filozof i teolog) bardzo mi po myśli, zaopatrzywszy się w niezbędny urlop ruszyłem z ciekawością do katowic na owo wydarzenie, które – notabene – było również preludium do jutrzejszego nadania przez uś profesorowi tytułu honoris causa.

WP_20150310_14_45_50_Raw__highres_heller_web.jpg

władze uczelni były wyraźnie przejęte zarówno wydarzeniem, jak i rangą swojego gościa; słuchacze najwyraźniej również, ponieważ już na wejście zgotowali mu standing ovation.
na wypełnionej po brzegi – co krzepiące – auli wydziału nauk społecznych na oko było jakieś 500 osób, głównie ludzi młodych. wszystkie miejsca były zajęte włącznie z podłogą na schodach.
aula, jak to aula na przeciętnej publicznej uczelni wyższej z tradycjami – niezbyt piękna, niezbyt nowoczesna. ale przyznać trzeba – co uniwersytet to uniwersytet – proszę zauważyć, że tu nawet swojski, studencki koloryt lokalny odbywa się na poziomie meta.

WP_20150310_16_15_31_Raw__highres_heller_web.jpg

sam wykład generalnie unikał teologii i oczywiście był w swoich założeniach dostosowany do odbiorcy nieszczególnie zagłębionego w meandry filozofii i fizyki. Heller nie koncentrował się w nim ani na niuansach teorii powstania wszechświata, ani na typologii zła, ani na teorii kwantowej – raczej był to przekrojowy (acz oczywiście interesujący) ciąg myślowy dotyczący powiązania początku wszechświata z interpretacją jego teraźniejszej istoty oraz miejscem w nim sensu, racjonalności, dobra i zła. taki dobór zagadnień oczywiście podyktowany był niejednorodnym i niemożliwym do zdefiniowania wcześniej odbiorcą – a w takich przypadkach nie ma co liczyć na pogłębione analizy detali konkretnych teorii.

WP_20150310_15_16_53_Raw__highres_heller_web.jpg

z punktu widzenia osoby obeznanej z pracą twórczą Profesora najciekawszymi aspektami były więc możliwość zarówno obserwacji odbioru jego osoby i poglądów przez słuchaczy (generalnie – entuzjastyczne), jak i zobaczenie go na żywo oraz uzupełnienie biblioteczki (z rabatem oraz autografem), z czego skrzętnie skorzystałem.

WP_20150310_23_09_10_Raw__highres_heller_web.jpg

mikrorecenzja nowego tytułu oczywiście w swoim czasie, a niezależnie od tego – do zapoznania się z pracami Profesora zachęcam, bo wzbogacają.

jeżeli chodzi o merytorykę samego wykładu, polecam świetne resume dokonane przez Adama Adamczyka na jego przeinteresującej stronie kwantowo.pl (odwiedzam nałogowo):

http://www.kwantowo.pl/2015/03/12/z-wykladu-hellera-jak-usprawiedliwic-historie-wszechswiata/

lights off

info:
obraz i plastyka w całości uzyskane aparatem
cyfra, zachowana oryginalna kompozycja zdjęcia

english version soon.

lights off

info:
picture obtained in camera
digital, original photo composition

Connect with Facebook

write comment

your name: (required)

e-mail: (required)

website: (not required)

message: (required)

send comment